Také jste se při jedné z návštěv lékaře dozvěděli, že máte zvýšený cholesterol? Že máte držet dietu, jinak vám hrozí zvýšené riziko infarktu? Není potřeba podléhat depresi!

Cholesterolová dieta

Je jedna z nejsnazších diet. Jejím úkolem není redukce váhy jako u většiny ostatních diet, ale jen snížení hladiny cholesterolu v krvi. Ten totiž zapřičiňuje zužování cév,  zvyšuje se krevní tlak  a riziko infarktu je tak vysoké. Stačí ale málo; snížení hladiny cholesterolu o 10 % a riziko infarktu se sníží o 50 %.  A to už za určité úsilí stojí.

Jak už bylo řečeno, tato dieta se dodržuje poměrně snadno, na rozdíl od diet na hubnutí se však musí dodržovat dlouhodobě. Není potřeba hladovět, není potřeba snižovat příjem kalorií, důležité je jen výrazně omezit živočišné tuky.

Zakázané potraviny

Nejsou vyloženě striktně zakázané, ale pokud chceme snížit hladinu cholesterolu, je potřeba jejich příjem výrazně omezit.

Jedná se o živočišné tuky (máslo, sádlo)

  • vnitřnosti (játra, ledvinky, mozeček, jazy,...)
  • tučná masa (vepřové, kachna, husa)
  • tučné mléčné výrobky (tvrdé a tavené sýry, smetana a smetanové výrobky)

Povolené potraviny

Povoleny jsou snad všechny ostatní potraviny. Kdo miluje tradiční české knedlo zelo vepřo, nebude nadšený, ale vepřové maso se dá docela snadno nahradit masem kuřecím, které chutná téměř všem.

Někteří odborníci tvrdí, že z jídelníčku při cholesterové dietě by měly být permanentně vyřazeny tučné mléčné výrobky, někteří naopak proti mléčným výrobkům nic nenamítají. Určitě není na místě tři krat denně dělat masáže žaludku jíst velkým množstvím šlehačky a smetany, ale určitě se přimlouvám za konzumaci všech mléčných výrobků kvůli obsahu mnoha dalších živin, které jsou pro tělo nepostradatelné. A to včetně pozitivního cholesterolu! Takže věřím té druhé části odborníků, že pozitiva převažují nad negativy.

Stejně je to tak i s konzumací vajec.  Neshodují se v tom ani odborníci. Někteří považují vejce za škodlivé, jiní naopak. I vejce obsahují mnoho dalších látek, nezbytných k životu, i v tomto případě tedy pozitiva převažují  nad  negativy. Takže 2-4 vejce denně jsou určitě pozitivem, ale např. 10 vajec denně do jídelníčku nezařazujme.

Doporučené potraviny.

Jako u většiny ostatních diet jsou to všechny druhy ovoce a zeleniny, libová masa, ryby, kompoty, džusy, sojové maso,....

Závěr

je patrné, že cholesterová dieta není život omezující, ani otravná ani dražší ani komplikovaná ani náročná na silnou vůli. Mějme na paměti, že jde vlastně o život a pouhá trocha úsilí nám ho může zachránit na několik dalších desetiletí.